2017


Més de 30 espais a Catalunya i Illes Balears participen a la cinquena edició d’El Dia Més Curt que ofereix una programació oficial molt completa i per tots els gustos.

PERLES

KACEY MOTTET KLEIN, EL NAIXEMENT D’UN ACTOR Ursula Meier (14′, Suïssa, 2015)
LA INQUILINA Mar Coll (15′, Espanya, 2015)
THE COST OF LIVING Lloyd Newson (34′, Regne Unit, 2005)
EN CARNE VIVA Federico Esquerro (17′, Argentina, 2013)

KM.0

DE MONSTRUOS Y FALDAS Carolina Astudillo (23′, Catalunya, 2008)
SEMPRE UNA ESTRANYA Laia Ramos (5′, Catalunya, 2008)
POETES CATALANS Pere Portabella (26′, Catalunya, 1970)
RESSONÀNCIES MAGNÈTIQUES Isaki Lacuesta (10′, Catalunya, 201o)

JUNIOR BEAT

SPUTNIK Vicente Bonet (23′, Espanya, 2016)
5’80 METRES Nicolas Deveaux (5′, França, 2012)
MORNING COWBOY Fernando Pomares, Elena Pomares (15′, Catalunya, 2017)
BIG BOOM Marat Narimanov (4′, Rússia, 2016)
METRONOMIC Vladimir Cellier (15′, França, 2015)

BANDARRA!

THUNDER ROAD Jim Cummings (12′, EUA, 2016)
MOMS ON FIRE Joanna Rytel (13′, Suècia, 2016)
LES LÉZARDS Vincent Marriette (14′, França, 2012)
MADE IN SPAIN Coke Riobóo (11′, Espanya, 2016)
KLAUS CONDUCTOR DE CARRETONS Jorg Wagner, Stefan Prehn (9′, Alemanya, 2001)

2016


A la programació oficial incorporem un programa dedicat al curtmetratge fet a casa, Curt.cat, posteriorment anomenat KM.0.

PERLES

O CORPO DE AFONSO João Pedro Rodrigues (32′, Portugal, 2013)
NEIGHBOURS Norman McLaren (8′, Canadá, 1952)
TRINKLER Marie-Catherine Theiler (10′, Suïssa, 2010)
MADRES Mario Iglesias (22′, Espanya, 2006)

CURT.CAT

LINA Nur Casadevall (20′, Catalunya, 2016)
TIGER Aina Clotet (15′, Catalunya, 2016)
14 ANYS I UN DIA Ïa Alemany (12′, Catalunya, 2015)
CELEBRACIÓ Pau Cruanyes, Gerard Vidal Barrena (9′, Catalunya, 2016)
CAMPANYA Andrés Alonso, Catarina Brites Soares, Alejandro Cabrera, Lara Curto y Damián Depetris (27′, Catalunya, 2016)

FORWARD

LA MANO QUE TRINA María Cañas (11′, Espanya, 2015)
RGB XYZ David O’Reilly (13′, Irlanda, 2007)
JUNTO Y REVUELTO Stanley Sunday (13′, Catalunya, 2016)
#YA Florencia Rovlich, Ygor Gama (15′, Argentina, Xile, Alemanya, 2015)
CALL OF THE WILD PART I Neozoon (4′, Alemanya, 2010)
HYPER-REALITY Keiichi Matsuda (6′, Japó, Colombia, 2016)
YO Y MARU 2012 Juan Renau (11′, Argentina, 2013)

EN FAMÍLIA

LE VÉLO DE L’ÉLÉPHANT Olesya Shchukina (9′, França, Bèlgica, 2015)
RISING HOPE Milen Vitano (9′, Alemanya, 2012)
FEAR OF FLYING Conor Finnegan (10′, Irlanda, 2012)
PRINCESSE Marie-Sophie Chambon (13′, França, 2014)
RUMEURS Frits Standaert (7′, Bèlgica, 2011)
WILDLIFE CROSSING! Anthony Wong, Noro Drziak (6′, Rep. Txeca, 2014)
PARROT AWAY Mads Weidner (6′, Dinamarca, 2014)

NIT BANDARRA

NEXT FLOOR Denis Villeneuve (12′, Canadà, 2008)
LAS PALMAS Johannes Nyholm (13′, Suècia, 2011)
FILTHY FOOD T. Arthur Cottam (5′, EUA, 2006)
METUBE: AUGUST SINGS CARMEN HABANERA Daniel Moshel (5′, Àustria, 2013)
THE PROCEDURE Calvin Lee Reeder (4′, EUA, 2016)
DECAPODA SHOCK Javier Chillón (9′, Espanya, 2011)
METUBE 2: AUGUST SINGS CARMINA BURANA Daniel Moshel (6′, Àustria, 2016)
8 BIT CINEMA: TITANIC David Dutton (4′, EUA, 2015)

2015


A partir del 2015, El Dia Més Curt ofereix una programació oficial amb una selecció de les millors pel.licules de totes les époques, amb tots els gèneres i per tots els públics.

PERLES

PARALELO 10 Andrés Duque (25′, Catalunya, 2010)
STREETCHING François Vogel (4′, França, 2009)
DIMANCHES Valéry Rosier (16′, Bèlgica, 2011)
NIJUMAN NO BORE Jean-Gabriel Périot (10′, França, 2007)
LOVE BIRDS Brian Lye (7′, Rep. Txeca, 2010)

ENTRE COL.LEGUES

SOLECITO Oscar Ruiz Navia (20′, Colombia, 2013)
DÉMONTABLE Douwe Dijkstra (12′, Països Baixos, 2014)
DISCIPLINE Christophe Saber (12′, Suïssa, 2014)
PIXELS Patrick Jean (2′, EUA, 2010)
LA NOCHE DE LAS PONCHONGAS Roberto Bueso (15′, Espanya, 2014)

EN FAMÍLIA

LAMBS Gottfried Mentor (4′, Alemanya, 2013)
APPROACHING THE PUDDLE Sebastian Gimmel (9′, Alemanya, 2014)
AMIR & AMIRA Tatiana Tchoumakova, Martial André, Sara Ayoub, Benjamin Condy, Ariane Dedulle, Cécilia Maturi (4′, França, 2014)
BY YOUR SIDE Tsuneo Goda (6′, Japó, 2014)
JUSTE DE L’EAU Carlos de Carvalho (5′, França, 2014)
LIGHT MOTIF Frédéric Bonpapa (4′, Regne Unit, França, 2014)
LOST PROPERTY Asa Lucander (6′, Regne Unit, 2014)
ONE MAN, EIGHT CAMERAS Naren Wilks (2′, Regne Unit, 2014)

NIT BANDARRA

CRACKHOUSE Martinus Klemet (4′, Estònia, 2014)
KUNG FURY David Sandberg (30′, Suècia, 2015)
MOUTH BABIES! Lisa Duva, Katherine Nolfi (7′, EUA, 2011)
JENNNIFER AND TIFANNY Momoko Seto (2′, Japó, França, 2011)
OH MY GOD John Bryant (10′, EUA, 2004)
PRAWN RED HOT LOVE Momoko Seto (30”, Japó, França, 2012)
L’OURS NOIR Xavier Seron, Méryl Fortunat-Rossi (15′, França, Bèlgica, 2015)

2014


Diversos programes dels festivals membres de la Catalunya Film Festivals (Mecal, FEC Festival, Filmets, L’Alternativa, DOCS Barcelona, FIRE!, BCN Sports, Subtravelling, El Meu Primer Festival, FICMA, Memorimage). També d’altres convidats com el nominats als BAFTA, ShortCat, Andorra Kids’ o Choreoscope.

2013


Primera edició amb una programació especial amb alguns curts dels festivals de la Catalunya Film Festivals i del catàleg de Marvin&Wayne.

2015


PERLES

PARALELO 10 Andrés Duque (25′, Catalunya, 2010)
STREETCHING François Vogel (4′, França, 2009)
DIMANCHES Valéry Rosier (16′, Bèlgica, 2011)
NIJUMAN NO BORE Jean-Gabriel Périot (10′, França, 2007)
LOVE BIRDS Brian Lye (7′, Rep. Txeca, 2010)

ENTRE COL.LEGUES

SOLECITO Oscar Ruiz Navia (20′, Colombia, 2013)
DÉMONTABLE Douwe Dijkstra (12′, Països Baixos, 2014)
DISCIPLINE Christophe Saber (12′, Suïssa, 2014)
PIXELS Patrick Jean (2′, EUA, 2010)
LA NOCHE DE LAS PONCHONGAS Roberto Bueso (15′, Espanya, 2014)

EN FAMÍLIA

LAMBS Gottfried Mentor (4′, Alemanya, 2013)
APPROACHING THE PUDDLE Sebastian Gimmel (9′, Alemanya, 2014)
AMIR & AMIRA Tatiana Tchoumakova, Martial André, Sara Ayoub, Benjamin Condy, Ariane Dedulle, Cécilia Maturi (4′, França, 2014)
BY YOUR SIDE Tsuneo Goda (6′, Japó, 2014)
JUSTE DE L’EAU Carlos de Carvalho (5′, França, 2014)
LIGHT MOTIF Frédéric Bonpapa (4′, Regne Unit, França, 2014)
LOST PROPERTY Asa Lucander (6′, Regne Unit, 2014)
ONE MAN, EIGHT CAMERAS Naren Wilks (2′, Regne Unit, 2014)

NIT BANDARRA

CRACKHOUSE Martinus Klemet (4′, Estònia, 2014)
KUNG FURY David Sandberg (30′, Suècia, 2015)
MOUTH BABIES! Lisa Duva, Katherine Nolfi (7′, EUA, 2011)
JENNNIFER AND TIFANNY Momoko Seto (2′, Japó, França, 2011)
OH MY GOD John Bryant (10′, EUA, 2004)
PRAWN RED HOT LOVE Momoko Seto (30”, Japó, França, 2012)
L’OURS NOIR Xavier Seron, Méryl Fortunat-Rossi (15′, França, Bèlgica, 2015)